Vilniuje vyksta tarptautinės ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų likvidavimo pratybos

Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) lapkričio 13−14 dienomis vyksta Šiaurės ir Baltijos šalių veterinarijos tarnybų inspektorių pratybos. Pratybose siekiama patikrinti šalių pasiruošimą bendrai reaguoti į snukio ir nagų ligos, kuri yra užkrečiama ir itin pavojinga ūkiniams gyvūnams, protrūkį.

Pratybose Vilniuje, kurias organizuoja VMVT ir FAO Europos komisija dėl snukio ir nagų ligos kontrolės (EuFMD) bei Šiaurės ir Baltijos šalių užkrečiamųjų ligų kontrolės centro grupė, dalyvauja atsakingi pareigūnai iš devynių šalių – Danijos, Estijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos, Norvegijos, Švedijos, Farerų salų ir Lietuvos.

Per 40 specialistų, atsakingų už gyvūnų sveikatos kontrolę, pratybose priima bendrus sprendimus, teikiant duomenis apie snukio ir nagų ligos išplitimą, bei atlieka skubius koordinuotus veiksmus likviduojant šia liga užkrėstas ūkinių gyvūnų bandas, stabdant ligos plitimą, vykdant neatidėliotiną gyvūnų vakcinaciją.

Nors mūsų šalyje snukio ir nagų ligos atvejai paskutinį kartą registruoti prieš 37 metus ir Lietuva išlaiko šalies, laisvos nuo gyvūnų snukio ir nagų ligos, statusą, tačiau rizika ūkiniams gyvūnams užsikrėsti išlieka, nes virusai paplitę ne ES šalyse, besiribojančiose su ES.

„Svarbu suprasti, kad ligos valstybių sienų nepaiso. Žmonių, prekių, ūkinių gyvūnų judėjimas nuolat intensyvėja, tad rizika išlieka visą laiką. Siekiant suvaldyti užkrečiamųjų ligų židinį svarbiausias faktorius yra visų tokiose ekstremaliose situacijose dirbančių institucijų ir specialistų pasirengimas, operatyvumas bei žinojimas, kas, ką ir kada turi daryti, yra itin svarbus“, – pabrėžia VMVT direktorius Darius Remeika.

VMVT vadovo teigimu, tokios pratybos padeda stiprinti kaimyninių šalių atsakingų tarnybų bendradarbiavimą, dalintis patirtimi ir tobulinti gyvūnų užkrečiamųjų ligų likvidavimo praktiką, taikyti bendras tokių ligų stebėsenos bei kontrolės priemones.

Snukio ir nagų liga (SNL) yra užkrečiamoji virusinė porakanopių liga. Ja serga galvijai, zebu, naminiai buivolai, jakai, avys, ožkos, kiaulės ir visi laukiniai atrajotojai. Žmonėms ši liga nepavojinga.

Atgal