Tarptautinėje konferencijoje VMVT pristatė savo indėlį užkardant maisto klastočių platinimą ES

Lietuvos muitinės ir EUROPOL iniciatyva organizuotame renginyje, subūrusiame skirtingų šalių ir profesijų ekspertus, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), kuri yra viena iš EUROPOL operacijos „OPSON“ narių, pristatė savo darbo rezultatus ir indėlį tarptautinių maisto klastojimo bylų tyrime.

Šią savaitę vykusio renginio metu Baltijos šalių Muitinės, Mokesčių inspekcijos bei Maisto ir veterinarijos tarnybų specialistai kartu su ES teisėsaugos agentūros (EUROPOL), ES intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO), Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF), Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato (DG SANTE) atstovais ir tarptautinių prekinių ženklų ir platformų, kaip „Lavazza“, „Diageo“, „Nestle“, „Tequila“, „Amazon“, atstovais diskutavo apie įvairiapusio bendradarbiavimo ir skirtingų institucijų partnerystės svarbą, nacionalines patirtis ir indėlį, siekiant identifikuoti, nustatyti ir ištirti produktų klastojimo bei intelektinės nuosavybės pažeidimus.

Konferencijos metu akcentuota, kad maisto ir gėrimų klastojimo, intelektinės nuosavybės pažeidimų tyrimai reikalauja plataus spektro specialistų įsitraukimo, todėl bendradarbiavimas ir duomenų keitimasis yra esminis elementas, įgalinantis pasiekti efektyvių rezultatų. Užkertant kelią maisto klastotėms, vykdomos tarptautinės „OPSON“ operacijos, kurių iniciatoriai – Interpolas ir Europolas, Lietuvoje šiose operacijose aktyviai jungiasi Muitinės departamento pareigūnai bei VMVT. 

„Vertinant naujų maisto gamybos technologijų keliamus iššūkius maisto saugai, ES šalys, taip pat ir Lietuva, pastaraisiais metais vis daugiau savo išteklių skiria tiksliniams tyrimams siekiant išaiškinti klastojimo atvejus, nustatyti juos konkrečiose produktų grupėse padeda ir tobulėjantys, vis jautresni ir technologiškai labiau pažengę tyrimų metodai, – sakė VMVT vyriausioji patarėja Deimantė Biknerytė, konferencijoje pristačiusi VMVT specialistų indėlį didelio masto tyrimo byloje, užkertant kelią neteisėtai prekybai saugomos rūšies unguriais. – Šis atvejis yra pavyzdys, kai dirbdami išvien Europos valstybių maisto ir veterinarijos tarnybų, policijos ir muitinės pareigūnai savalaikiai nustato ir sulaiko didžiules kontrobandines siuntas.“

VMVT kartu su Muitinės pareigūnais sugriežtintos kontrolės metu pernai sausį Klaipėdos jūrų uosto Malkų įlankos pasienio veterinarijos poste sulaikė tris ungurių siuntas, iš viso 66 tonas, kurios per Lietuvą tranzitu į Baltarusiją keliavo iš Kinijos. Paėmus mėginius ir juos ištyrus, pasitvirtino įtarimai, kad gabentų ungurių rūšis buvo suklastota, norint nuslėpti, kad vežami produktai pagaminti iš ungurių rūšies, saugomos CITES konvencijos. Šios konvencijos saugomų rūšių produktus galima vežti, bet jie turi būti tinkamai sertifikuoti, t. y. turi būti išduoti specialūs atsakingų institucijų leidimai.

VMVT savo ruožtu perdavė keletą skubių pranešimų tarptautine maisto klastočių informacine sistema Europos Komisijai tolimesniam bylos tyrimui. Kadangi tai susiję su trečiosiomis šalimis, pagal procedūrą tolimesnį tyrimą jau atlieka Europos Komisija, pasitelkdama ES teisėsaugos ir kovos su sukčiavimu institucijas, kaip OLAF, „Europolas“ ar „Interpolas“. Taip pat VMVT surinkta bylai svarbi medžiaga perduota ir Muitinės kriminalinei tarnybai. VMVT duomenimis, ungurių siuntos buvo sunaikintos. Su šio tyrimo schema galima susipažinti žemiau.

Tarptautinį seminarą, skirtą kovai su suklastotais maisto produktais ir gėrimais, rugsėjo 20 dieną organizavo Lietuvos muitinė bendradarbiaudama su EUROPOL, daugiau apie seminare pristatytas aktualijas skaitykite Muitinės interneto svetainėje ČIA (visa seminaro darbotvarkė).

Atnaujinta:
2021-09-22
Atgal