Su Kretingos rajono savivaldybės vadovais aptartos aktualijos ir spręstini klausimai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Mantas Staškevičius ir jo pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė ketvirtadienį susitikę su Kretingos rajono savivaldybės vadovais – mero pavaduotoju Dangiru Samaliumi ir administracijos direktoriumi Egidijumi Viskontu aptarė aktualius spręstinus klausimus. Kretingos rajono Darbėnų apylinkėse nustačius afrikinio kiaulių maro protrūkį tarp šernų, aptarta, kokias būtinąsias prevencines priemones taikyti ligos plitimui suvaldyti. Kalbėta ir apie geriamojo vandens kokybės gerinimo sprendimus.

VMVT vadovo Manto Staškevičiaus nuomone, siekiant suvaldyti AKM plitimą, visų svarbiausia virusą pašalinti iš aplinkos. Norint pasiekti teigiamų rezultatų, šernų gaišenų paieška užkrėstoje teritorijoje turi būti aktyvi, medžiotojai tuo turi pasirūpinti ne rečiau kaip kartą per savaitę.

Radus gaišenas, bendradarbiaujant su VMVT, iš jų turi būti paimami mėginiai, o gaišenos saugiai sunaikinamos, jų suradimo vieta dezinfekuojama. Taip pat vykdant medžioklę, labai svarbu užtikrinti biologinio saugumo priemonių reikalavimus, dezinfekuoti avalynę, inventorių. Sumedžioti šernai turi būti pristatomi AKM tyrimams.

VMVT direktorius akcentavo tai, kad kol Lietuvoje bus AKM liga užkrėstų šernų, tol rizika virusui patekti į kiaulių laikymo vietas išliks didelė. Nugaišusių šernų gaišenos yra vienas svarbiausių šios viruso plitimo šaltinių ir, kaip rodo patirtis, virusą aptikus laukinėje faunoje, liga gali lengvai gali pasiekti ir kiaulių ūkius. Todėl ypač svarbu, kad kiekvienas dirbantis kiaulių ūkyje būtų atsargus ir biologinio saugumo priemonių laikytųsi nuolatos, tai yra kiekvieną dieną, ne tik, kai patikrinti atvyksta inspektoriai, reguliariai pildytų dezinfekcinius kilimėlius, laikytųsi asmens higienos prieš darbus tvarte bei juos pabaigus, dirbtų su tam specialiai skirtais drabužiais ir avalyne. Auginantys kiaules žmonės turi vengti lankytis AKM užkrėstuose miškuose.

Susitikime dėmesio skirta ir kitai ypač pajūrio regionui aktualiai problemai, fluoridų kiekių viršijimams kai kurių vandenviečių geriamajame vandenyje. Susitikime dalyvavęs UAB „Kretingos vandenys“ vadovas Tomas Jurgutis pristatė įgyvendinamas priemones, siekiant vandens kokybinių rodiklių pokyčių. Aktualiausiomis problemos kai kuriose šio regiono vandenvietėse vis dar išlieka fluoridai bei amonis, kurios žinomos ir sprendžiamos taikant daugelį priemonių, kurios užtikrintų geriamojo vandens higienos normų atitiktį.

Atnaujinta:
2021-10-15
Atgal