Rudeninė paukščių migracija primena apie vėl artėjantį apie paukščių gripo pavojų

Atvėsus orams ir įsivyraujant rudeniui, vis labiau įsibėgėja ir laukinių vandens paukščių migracija. Paukščių būriai iki prasidedant šalčiams traukia piečiau sėkmingai ir šiltai praleisti žiemos. Dėl prasidedančios rudeninės migracijos šalies paukščių laikytojams reikėtų pradėti sunerimti, nes rizika Europoje plintančiam paukščių gripo virusui patekti į Lietuvos teritoriją šiuo laiku vėl padidėja.

Specialistų ilgamečiai stebėjimai rodo, kad ligą dažniausiai perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir žmogaus pagalba per inventorių, rūbus ar avalynę.

Todėl labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą grėsmę, atsakingai laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų. Paukščių savininkai ir laikytojai Lietuvoje, atsižvelgus į VMVT direktoriaus įsakymą, privalo laikinai, iki baigsis intensyviausias laukinių vandens paukščių rudeninės migracijos laikotarpis, apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į lauko aikšteles (savo kiemus), kurios yra įrengtos ar aptvertos taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais.

VMVT primena, kad pavasarinės paukščių migracijos metu didelio patogeniškumo paukščių gripo epidemija plačiai buvo apėmusi ne vien kaimyninę Lenkiją (32 protrūkiai), bet ir kitas netolimas Europos valstybes: Slovakiją (3), Čekiją (2), Vengriją (237), Bulgariją (9), Rumunija (2), Vokietiją (3) ir Ukrainą (1). Lietuvai pavasarinės laukinių paukščių migracijos metu šiais metais užkrato išvengti pavyko. Mūsų šalyje paukščių gripas laukiniams vandens paukščiams buvo nustatytas 2017-ais metais, tada taip pat pavyko išvengti protrūkių naminių paukščių laikymo vietose.

Kitų ES valstybių patirtis rodo, kad užsikrėtus paukščių gripo virusu, apsaugos zonos ir apribojimai skaudžiai atsiliepia ir netoliese esančioms paukščių laikymo vietoms – tiek nedideliems ūkiams, kuriuose paukščiai laikomi asmeninėms reikmėms, tiek komercinėms fermoms. Iš viruso paveiktų zonų draudžiama įvežti ar išvežti paukščius ir jų produktus. Tokiuose regionuose paskelbiamas karantinas, ūkiuose, kuriuose pasireiškia liga, vykdomas gyvūnų naikinimas ir dezinfekcija.

Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių laukinių vandens paukščių, taip pat paukščių laikytojų, kurių laikomi paukščiai pradės sirgti ar gaišti, prašoma pranešti VMVT departamentams, nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui. Rekomendacijas paukščių laikytojams ir nuolat atnaujinamą informaciją apie ES plintantį paukščių gripą VMVT teikia interneto svetainėje.

Atnaujinta:
2020-09-09
Atgal