Per pirmuosius tris šių metų ketvirčius dešimteriopai augo lietuviškų sūrio gaminių eksportas

Įvertinus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) surinktus trijų šių metų ketvirčių gyvūninių maisto produktų eksporto duomenis, užfiksuotas 12 % bendrasis eksporto augimas. Per devynis šių metų mėnesius buvo eksportuota 23 tūkst. t daugiau produkcijos, nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu. Iš viso Lietuvos gamintojai per tris šių metų ketvirčius į ne Europos Sąjungos šalis išvežė daugiau kaip 191 tūkst. t gyvūninio maisto produktų.

Ryškiausios pirmųjų trijų šių metų ketvirčių eksporto tendencijos 

Didžiausią 20 proc. eksporto augimą rodo žuvies ir jos gaminių išvežimas. Į ne Europos Sąjungos šalis jos eksportuota daugiausia iš visų gyvūninės produkcijos gaminių grupių, t. y. daugiau nei 90 tūkst. t, ir tai sudarė beveik 20 tūks. t. didesnį kiekį nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Pagrindine eksporto rinka žuvininkystės sektoriui išlieka Ukraina.

Didžiausius išvežtus mėsos kiekius sudarė paukštiena (virš 6,3 tūkst. t), pagrindine eksporto šalimi išliko Vietnamas, taip pat jautiena (virš 2,7 tūkst. t), kurios daugiausia buvo išvežta į Norvegiją, o lyginant pernai metų tą patį laikotarpį, stebimas dvigubai šoktelėjęs kiaulienos eksportas, jos išvežta beveik 300 t. Didžiausi eksportuotos kiaulienos kiekiai atsirado Dramblio Kaulo Kranto Respublikoje. Mėsos gaminių iš viso buvo išvežta virš 1 tūkst. t, daugiausia mūsų šalies gamintojų gaminius importavo Tadžikija (virš 400 t) antroje pozicijoje – JAV (išvežta beveik 150 t).

„Tikimės, kad prie dar didesnio žuvų ir jų gaminių eksporto augimo netolimoje ateityje prisidės ir šį mėnesi tarnybos pastangomis suderintas veterinarijos sertifikatas lašišinių žuvų eksportui į Australiją. O šiuo metu gana dideli mūsų lūkesčiai nukreipti JAV kryptimi. Tikimės, kad Vašingtone bei Čikagoje šią savaitę vyksiantys dvišaliai kompetentingų institucijų susitikimai paspartins kiaušinių produktų eksporto leidimų suderinimą bei mėsos produktų asortimento išplėtimą ir tai atvers papildomas galimybes mūsų šalies eksportuotojams sustiprinti arba užmegzti naujus prekybinius ryšius su Amerika“ – eksporto duomenis komentavo VMVT direktorius Mantas Staškevičius.  

Lietuvos pieno gamintojai išlaikė stabilų 6 proc. eksporto augimą, išvežta daugiau nei 87 tūkst.t pieno ir pieno gaminių, t. y. virš 5 tūkst. t daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Lyginant išvežtus kiekius, didžiausias eksporto apimtis sudarė maistiniai pieno miltai (virš 24 tūkst. t), sūriai (virš 21 tūkst. t) bei pieno konservai (virš 13 tūkst. t). Pagrindinės eksporto rinkos pieno sektoriuje išlieka Libija, Kinija, Malaizija, Izraelis. Pastebima pieno eksporto augimo tendencija į Japoniją ir Indiją. Taip pat, vertinant pastaruosius tris šių metų ketvirčius pastebimas ryškus sūrio gaminių eksporto augimas, išvežami kiekiai buvo beveik 10 kartų didesni (išvežta virš 11 tūkst. t) nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu.

Pagal trečiąjį šių metų ketvirtį išvežtų gyvūninės kilmės produktų kiekius į ne Europos Sąjungos šalis toliau rikiuojasi kulinariniai gaminiai, kurių eksportuota virš 1,2 tūkst. t, t. y. beveik 500 t daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Pagrindinės kulinarinių gaminių kryptys išlieka Rusija, Ukraina, Japonija bei Kinija.

Žuvies ir jos gaminių sektorius

              Žuvies ir jos gaminių eksportas per 2021 m. tris ketvirčius išaugo lyginant su 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu. Šiais metais iš Lietuvos į trečiąsias šalis jau buvo eksportuota 20 % daugiau žuvininkystės produktų, nei per pirmus devynis 2020 m. mėnesius. Šiemet išvežta virš 90 tūkst. t žuvies ir jos gaminių, tuo tarpu 2020 m. –  daugiau nei 72  tūkst. t. Pagrindine eksporto rinka išlieka Ukraina, į ją žuvies ir jos gaminių 2021 m. išvežta virš 81 tūkst. t. Žuvis ir jos gaminiai vežami taip pat į Moldova, į ją šiais metais buvo eksportuota beveik 6 tūkst. t žuvies ir jos gaminių. Taip pat atrandama ir naujų rinkų, beveik 400 t žuvininkystės produktų šiemet pirmą kartą eksportuota į Ganos Respubliką.                  

Pieno sektorius

Pieno ir pieno produktų eksporto srityje stebimas stabilus augimas. Per tris 2021 m. ketvirčius buvo eksportuota 87 tūkst. t pieno ir pieno produktų ir tai yra 6 % daugiau, nei 2020 m. per tą patį laikotarpį. Daugiausia pieno ir pieno produktų buvo eksportuojama į Libiją (9077 t), JAV (4881 t), Kiniją (4297 t), Malaiziją (4277 t), Izraelį (4189 t) ir kt. Pastebima, kad Lietuvos gamintojai atranda ir naujus partnerius Japonijos ir Indijos rinkose. Šiemet daugiausia eksportuojama maistinių pieno miltų 24 tūkst. t, sūrių 21 tūkst. t, pieno konservų 13 tūkst. t tačiau didžiausias augimas stebimas sūrio gaminių eksporte, jis lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu paaugo net dešimteriopai ir šiemet siekia 11 tūkst. t.

Mėsos sektorius

Per tris 2021 m. ketvirčius iš Lietuvos buvo eksportuota virš 9 tūkst. t mėsos (paukštienos, jautienos, kiaulienos). Mėsa per 2021 m. tris ketvirčius buvo eksportuota į 29 pasaulio šalis, iš kurių jautiena į - 12, paukštiena- 24, kiauliena - 4. Jautienos eksportas lyginant su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu išaugo 26 %, jos buvo eksportuota virš 700 t daugiau.

Jautienos daugiausia eksportuota į Norvegiją (892,3 t), Kiniją (651,6 t) ir Gruziją (635,1t), eksportas į Ukrainą (291,5 t) šiemet sulėtėjo, tačiau šalies jautienos eksportuotojai atranda ir naujas perspektyvias rinkas, tokias kaip Mozambiką bei Honkongą. Dėl Lietuvai taikytų AKM apribojimų, mėsos produktų gamintojams buvo sudėtingiau eksportuoti kiaulieną, tačiau per tris šių metų ketvirčius kiaulienos eksportas ūgtelėjo ir pasiekė 26 % augim1 lyginant tą patį laikotarpį pernai.

Per pirmuosius 9 šių metų mėnesius daugiausia kiaulienos išvežta į Dramblio Kaulo , Norvegiją, Kongo Respubliką bei Ukrainą.

Nors paukštienos eksportas lyginant su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo 13 proc. tačiau paukštiena ir toliau sudaro didžiausią eksportuojamos mėsos dalį, jos šiemet išvežta virš 6,3 tūkst. t. Daugiausia paukštienos eksportuota į Vietnamą, Kirgiziją, Uzbekistaną, Mozambiką ir kt.

Per tris 2021 m. ketvirčius iš Lietuvos į trečiąsias šalis buvo eksportuota virš 1,1 tūkst. t mėsos gaminių, tačiau stebimas eksporto mažėjimas 1 procentiniu punktu. Daugiausia mėsos gaminių buvo eksportuota į Tadžikiją bei JAV.  

Atnaujinta:
2021-10-27
Atgal