Paukščių gripas toliau plinta Europoje

Europos komisijos Gyvūnų sveikatos pranešimų sistema (ADNS) gaunama informacija apie vis naujus didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkius rodo, kad šis virusas sparčiai plinta visame Europos žemyne. Lapkričio-gruodžio mėn. Europoje užregistruota daugiau nei 300 naujų atvejų, kurie fiksuoti Belgijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Airijoje, Nyderlanduose, Švedijoje, Norvegijoje, Slovėnijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Italijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Daugiausia užsikrėtusių didelio patogeniškumo (H5N8) paukščių gripu aptinkama tarp laukinių paukščių, tačiau daugėja ir naminių paukščių protrūkių, kurie vis dažniau patvirtinami tose šalyse, kuriose aptinkami šiuo virusu užsikrėtę laukiniai paukščiai. Todėl viruso plitimas tarp laukinių paukščių ir užkrato pernešimas į naminių paukščių laikymo vietas kelia didelį nerimą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, vien tik per šiuos metus (H5N8) paukščių gripo protrūkiai nustatyti 388 paukštininkystės ūkiuose, daugiausia ligos židinių patvirtinta Vengrijos (273), Lenkijos (38), Vokietijos ir Olandijos (po 17) paukščių laikymo vietose. Virusas neaplenkė ir Prancūzijos, Bulgarijos (po 9), Jungtinės Karalystės (8), Slovakijos (4), Danijos, Čekijos, Rumunijos, Ukrainos, Belgijos (po 2), taip pat Švedijos, Kroatijos ir Norvegijos (po 1) ūkių. Dėl šios itin užkrečiamos paukščių gripo atmainos iš viso Europoje šiemet sunaikinta daugiau kaip 7,8 mln. paukščių.

Specialistai pastebi, kad tarp žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejų nenustatyta, tačiau virusų raidą būtina ypač atidžiai stebėti ir analizuoti, kad būtų galima įvertinti jo galimą riziką žmonėms ateityje.

Naujausiais duomenimis, gruodžio 8 d., pranešta apie Lenkijos Plocko mieste nustatytą jau 38 šioje šalyje didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkį. Paukštininkystės ūkiui, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 34 tūkst. mėsinių kalakutų, pritaikyti apribojimai, o visi jame auginti paukščiai bus nugaišinti. Taip pat imtasi kitų būtinų apsaugos priemonių, užtikrinančių, kad virusas neišplistų. 

Kaimyninėje šalyje lapkričio-gruodžio mėn. patvirtinti 6 to paties tipo (H5N8) paukščių gripo protrūkiai, visi – komerciniuose paukštininystės ūkiuose, kuriuose laikyta nuo 34 tūkst. iki 94 tūkst. paukščių (vištų dedeklių, mėsinių kalakutų). Be to, ADNS sistema gauta informacija, kad gruodžio 8 d. Lenkijos Volstyno regione rasta laukinė žąsis, kuriai taip pat nustatytas šis virusas. Teritorija, kurioje aptikta laukinio paukščio gaišena, patenka į stebėsenos zoną, nustatytą aplink šios ligos paveikto naminių paukščių ūkio vietą.

Veterinarijos specialistai atkreipia dėmesį, kad paukščių gripo viruso nustatymas ankstyvoje stadijoje tarp laukinių paukščių gali padėti nuo didesnių protrūkių apsaugoti naminių paukščių ūkius ir išvengti masinio paukščių gaišinimo bei dėl to patiriamų didelių ekonominių nuostolių. Todėl labai svarbu, kad radę nugaišusį laukinį vandens paukštį ar pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, asmenys apie tai kuo skubiau praneštų artimiausiam VMVT regioniniam padaliniui arba nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403.

Atnaujinta:
2020-12-11
Atgal