Patvirtintas antras AKM atvejis kiaulių laikymo vietoje

Vakar, birželio 6 d., Pašvitinio miestelyje (Pakruojo rajono sav.) esančiame nedideliame ūkyje nustatytas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis kiaulių laikymo vietoje. Tai jau antras maro protrūkis šiais metais Lietuvoje.

Liga pasireiškė ūkyje, kuriame buvo laikomos 3 paršavedės ir 6 penimos kiaulės. Laikytojas, pastebėjęs, kad penima kiaulė neėda pašaro, karščiuoja, kreipėsi į veterinarijos gydytoją. Nugaišus vienai kiaulei, buvo paimti jos ir gyvų kiaulių mėginiai. Ištyrus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, nustatyta AKM diagnozė. Visos kiaulės nugaišintos ir utilizuotos. Atlikta pirminė kiaulių laikymo vietos dezinfekcija, įvesti apribojimai ūkiui, vykdomas epizootinis tyrimas.

„Nustačius AKM virusą, laikymo vietose (nesvarbu kiek kiaulių auginama) visos kiaulės privalo būti nugaišintos ir saugiai sunaikintos. Tam, kad AKM virusas neišplistų toliau, pasirenkamas saugiausias gaišenų sunaikinimo būdas – dažniausiai jos užkasamos ūkio teritorijoje, panaudojus dezinfekcines medžiagas. Remiantis specialistų preliminariais skaičiavimais, šiomis medžiagomis užterštas gruntinis vanduo nuo užkasimo vietos per metus gali išplisti 1 – 5 m. Kiaulės deginamos išskirtiniais atvejais dėl aplinkos taršos. Norime atkreipti kiaulių laikytojų dėmesį, kad jie būtų itin budrūs ir sektų situaciją rajone. Jeigu AKM atvejai nustatomi laukinėje faunoje, reikėtų vengti lankytis miškingose vietovėse. Kaip žinia, virusas gali plisti ir netiesioginių kontaktų būdų, todėl būtina paisyti biologinio saugumo priemonių. Ūkininkai turi elgtis atsakingai bei nepamiršti, kad dėl AKM protrūkių patiriami nemaži nuostoliai“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika.

Šį ūkį Pakruojo VMVT inspektoriai tikrino š. m. balandžio 23 d. Patikrinimo metu buvo nustatyta biologinio saugumo pažeidimų: nebuvo atliekama graužikų kontrolė, nepatvirtinta neatidėliotinų priemonių programa, neįrengtas gaišenų surinkimo konteineris, transporto dezinfekavimo vieta, nebuvo dušo, ūkyje nekontroliuojami galėjo lankytis pašaliniai asmenys. Ūkininkas buvo įspėtas, jam buvo nurodyta skubos tvarka pašalinti visus nustatytus pažeidimus, tačiau jis neatsižvelgė į Pakruojo VMVT inspektorių pastabas ir nesiėmė veiksmų trūkumams šalinti.

Be to, Lenkijos kompetentinga institucija pranešė apie AKM židinį komerciniame ūkyje Bielski rajone, kuriame buvo laikoma beveik 6 tūkstančiai (5 909) kiaulių. Tikimasi nugaišinti ir utilizuoti kiaules iki š. m. birželio 8 d.

 

Atnaujinta:
2018-06-07
Atgal