Mieli kolegos,

Baigiantis metams, trumpam stabtelkime ir prisiminkime, kuo šie metai buvo mums ypatingi, kokius įveikėme iššūkius, kokie svarbūs klausimai sulaukė sėkmingų sprendimų?

2015 m. mūsų veiklos sritys dar labiau išsiplėtė – perėmėme su maistu besiliečiančių medžiagų ir gaminių prekybos kontrolę, valgiaraščių vaikų ugdymo įstaigose derinimą, maisto atliekų, jų susidarymo vietų tvarkymo, žuvų produktų tiekimo tiesiogiai vartotojams, alkoholinių gėrimų gamybos ir prekybos kontrolę. Naujos funkcijos – ne vien mūsų kompetencijos ir gebėjimų pripažinimas, tai ir papildoma atsakomybė, iššūkis norint pateisinti visuomenės lūkesčius, įgyvendinti būtinus pokyčius.

Ypač daug dėmesio šiais metais skyrėme darželinukų ir mokinių maitinimui. Ne tik griežtai kontroliavome ugdymo įstaigų valgyklas, stebėjome vaikams tiekiamo maisto saugą ir kokybę, vertinome patiekalų maistinę vertę, bet ir parengėme rekomendacijas mokyklų ir darželių vadovams dėl maitinimo organizavimo, sveikos mitybos principų diegimo. Per metus surengėme visą eilę mokymų ir diskusijų, kurių metu aiškinome, kokių pokyčių siekiame, kokio maitinimo vaikų ugdymo įstaigose galime ir turime teisę reikalauti.

Puikus šių metų pasiekimas – Lietuvai suteiktas šalies, kurioje nėra galvijų tuberkuliozės, statusas. Tai viena ilgiausiai vykdytų ir sėkmingai užbaigtų programų, padėjusių pasiekti vieną iš strateginių tikslų – aukštą ūkinių gyvūnų sveikatos lygį šalyje. Mūsų šalies ūkininkai tai ženkliai pajus – parduodant galvijus, jiems nereikės atlikti papildomų šios ligos tyrimų.

Labai daug nuveikėme mūsų šalies maisto gamintojų labui – suderinti sertifikatai su 13 užsienio šalių atsakingomis institucijomis, kas atvėrė Kinijos, Honkongo, JAV, Čilės, Brazilijos, Argentinos, Kosta Rikos, Bosnijos ir Hercegovinos, Juodkalnijos, Kosovo, Tuniso, Egipto ir Maroko valstybių rinkas lietuviškų maisto produktų eksportui.

Didžiuliu iššūkiu išlieka afrikinio kiaulių maro situacija. 2015 m. užfiksuota 13 šios ligos židinių kiaulių laikymo vietose ir 131 atvejis laukinėje faunoje. Europos Komisijos Skubios veiklos veterinarų komanda ir Muitų sąjungos ekspertai pripažino, kad Lietuvoje labai operatyviai ir profesionaliai imamasi reikiamų veiksmų reaguojant į kiekvieną naują afrikinio kiaulių maro atvejį, o mūsų šalyje taikomos prevencijos priemonės rodomos pavyzdžiu kitoms valstybėms, kurias palietė ši opi problema. Tačiau akivaizdu, kad kovodami su afrikiniu kiaulių maru, pagrindinį dėmesį turime skirti prevencijai, didinti ūkininkų ir visų gyventojų sąmoningumą. Ne kartą esu pabrėžęs – privalome išmokti gyventi su šia liga bei toliau vystyti gyvulininkystę, kad ir tokiomis ekstremaliomis sąlygomis.

Didžiuojuosi, kad tarnybos indėlis plėtojant tarptautinį bendradarbiavimą kasmet auga. Jau keletą metų kartu su Muitinės departamentu dalyvaujame tarptautinėje Europolo-Interpolo inicijuotoje operacijoje „OPSON IV“, kurios tikslas – nustatyti suklastotą maistą, alkoholinius gėrimus rinkoje, gamybos įmonėse ir importo metu. Be to, mūsų ekspertai šiais metais įgyvendino Dvynių projektus Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kosove, laimėjome konkursą vykdyti paramos projektą Ukrainoje. Mūsų tarnyboje lankėsi Kinijos, JAV, Kosta Rikos, Hondūro, Gvatemalos, Panamos, Salvadoro, Mongolijos ir kitų šalių kompetentingų institucijų specialistai. Organizuota tarptautinė konferencija su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų klausimais bei mokymai Europos Sąjungos kolegoms apie supaprastintus reikalavimus smulkioms įmonėms.

Praeinantys metai reikšmingi ir tuo, kad paminėjome tarnybos sukūrimo 15 – ąsias metines, sėkmingai startavo Elektroninių paslaugų maisto ir veterinarijos srityje informacinė sistema (IMVIS), atnaujintas tarnybos interneto puslapis.

Nauji iššūkiai, sėkmingai įveikti sunkumai ir nuveikti darbai skatina žengti pirmyn. Manau, kad ateinantys metai nebus lengvesni, bet bus ne mažiau įdomūs, turtingi renginiais ir naujais projektais. Prioritetu išliks pagalba Lietuvos gamintojams plečiant maisto produktų eksporto žemėlapį. Būtinos realios teikiamų maitinimo paslaugų permainos vaikų ugdymo įstaigose. Didelį dėmesį turėsime skirti biologinei saugai kiekviename ūkyje užtikrinti, taip pat kovai su maisto ar pašarų klastojimu bei vartotojų klaidinimu. Be to, tobulinsime korupcijos prevencijos priemones maisto ir veterinarinės kontrolės metu.

 

Nuoširdžiai,

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius

Jonas Milius

 

 

 

 

2015 metų pasiekimai ir reikšmingiausi darbai – leidinyje: http://vmvt.lt/sites/default/files/vmvt-2015m.pdf

 

 

Atnaujinta:
2015-12-31
Atgal