Lietuva siekia vėl gauti laisvos nuo paukščių gripo šalies statusą

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kreipėsi į Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją dėl Lietuvos Respublikos laisvo statuso dėl paukščių gripo atkūrimo. Šis oficialus statusas leistų pilnai atnaujinti paukštienos ir jos produktų eksportą į kai kurias trečiąsias šalis.

Prekyba su kai kuriomis šalimis nutrūko po to, kai Lietuvoje š. m. sausio 8 d. pirmą kartą šalies istorijoje buvo nustatytas paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietoje Kaune. Nepaisant to, kad protrūkis įvyko vos 27 paukščius savo reikmėms laikančio ūkininko ūkyje, kuris jokioje prekyboje paukščiais nedalyvavo, tačiau ir vos vienas protrūkis panaikino Lietuvos laisvos šalies statusą dėl paukščių gripo. Tai reiškia, kad iš to regiono, kuriame rastas ligos židinys, negalima eksportuoti paukštienos ir jos gaminių.

Tam, kad tokį statusą vėl atgautų, VMVT pateikė deklaraciją, kurioje pateikiama detali informacija apie įvykdytą ir vis dar tebevykdomą paukščių laikymo vietų stebėseną, taip pat atkreipiamas dėmesys, kad daugiau nei 3 mėnesiai paukščių gripo protrūkių neužfiksuota paukščių laikymo vietose. Nustačius protrūkį buvo operatyviai atliekami paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai, liga neišplito į kitus paukštininkystės ūkius, o tai įrodo taikytinos stebėsenos ir kontrolės efektyvumą. Vykdant aktyvią paukščių gripo stebėseną, vien tik šiais metais buvo atrinkti 432 kraujo mėginiai iš paukščių laikymo vietų bei 72 gaišusių paukščių mėginiai vykdant pasyvią stebėseną ir teigiamų paukščių gripo rezultatų nenustatyta.

VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad biologinio saugumo priemonių reikalavimai paukštininkystės ūkiams yra taikomi nuo 2015 m. Tarnybos pareigūnai nuolat vykdo patikrinimus dėl biologinio saugumo priemonių reikalavimų įgyvendinimo paukščių ūkiuose, taip pat teikia rekomendacijas ūkininkams, paukščių laikytojams, o tai padeda užtikrinti abipusį pasitikėjimą ir aukštą biologinio saugumo priemonių lygio įgyvendinimą paukštininkystės ūkiuose.

Laisvos šalies statuso atgavimas leis atnaujinti visaverčius prekybinius santykius su trečiosiomis šalimis ir Lietuvai nebebus taikomi ribojimai paukštienos ir jos produktų eksportui. VMVT tikisi, kad Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija įvertins Lietuvos pastangas, atliktus ir tebevykdomus veiksmus užkertant kelią paukščių gripo atsiradimui bei plitimui ir priims mūsų šalies verslui taip svarbų sprendimą.

Atnaujinta:
2021-04-22
Atgal