Japonijos delegacija domėjosi KKM ir AKM situacija Lietuvoje

Šiandien Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) lankosi delegacija iš Japonijos Gifu prefektūros. Ekspertų ir mokslininkų, vadovaujamų prof. Tetsu Asai, Gifu universiteto Jungtinės veterinarijos mokslo universiteto Taikomosios veterinarijos mokslo katedros dekano, vizito tikslas – plačiau susipažinti su klasikinio kiaulių maro (KKM) ir afrikinio kiaulių maro (AKM) situacija Lietuvoje, šių ligų tyrimo, kontrolės ir prevencijos būdais.

Svečius priėmęs VMVT direktorius Darius Remeika pasidžiaugė glaudžiu Japonijos ir Lietuvos bendradarbiavimu, padėkojo už sėkmingą eksporto rinkų į Japoniją atvėrimą. Jis taip pat pristatė maisto saugos ir veterinarinės kontrolės sistemą Lietuvoje, o su mažiau nei prieš metus įsteigtu AKM kompetencijos centru supažindino Centro vadovas prof. dr. Alvydas Malakauskas.

Susitikime apie svečius dominusią KKM situaciją Lietuvoje ir Latvijoje kalbėjo VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas ir Latvijos Respublikos maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų infekcinių ligų priežiūros skyriaus vyresnysis ekspertas Martinas Serzantsas. Tačiau mūsų šalyje pastaraisiais metais KKM židinių nebenustatoma, todėl daugiausia dėmesio buvo skirta šiuo metu itin aktualioms AKM problemoms. VMVT specialistai kalbėjo apie naminių kiaulių priežiūrą, AKM prevencijos ir kontrolės priemones, pateikė praktinių pavyzdžių, kaip vykdomas AKM židinio likvidavimas, kokios yra kompensavimo priemonės nuo AKM nukentėjusiems ūkininkams ir pan.

Svečiai taip pat lankėsi ir Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, kur praktiškai susipažino su KKM ir AKM nustatyti naudojama diagnostine įranga, laboratoriniais diagnostiniais metodais, ligų plitimo rizikos vertinimu.

„Situacija dėl AKM Azijoje yra labai įtempta, nauji ligos židiniai nustatomi vis arčiau Japonijos, tad mokslininkų ir ekspertų delegacija atvyko praktiškai susipažinti su Lietuvos patirtimi, taikomomis stebėsenos, prevencijos ir kovos su AKM priemonėmis. Mūsų šalis pasirinkta neatsitiktinai. Jau nuo 2013 m. Lietuvoje vykdoma suintensyvinta AKM stebėsena šernų ir naminių kiaulių populiacijose, mūsų specialistų patirtis ir žinios plačiai vertinami tiek Europoje, tiek ir Azijos šalyse. Su kolegomis iš Japonijos bendradarbiaujame jau ne pirmus metus. Japonijos ekspertai siekia gauti daugiau praktinių žinių apie KKM ir AKM. Tikimės, kad mūsų patirtis jiems bus naudinga. Galbūt bendromis jėgomis rasime geriausią sprendimą ir apsaugos nuo šios ligos priemones“, – po susitikimo kalbėjo VMVT direktorius D. Remeika.

Atgal