Afrikinis kiaulių maras – faktai ir skaičiai

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių (ir šernų) liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat kai kuriose šalyse (Afrikoje, kai kuriose Azijos ir Pietų Europos valstybėse) jį perneša Ornithodoros rūšies erkės, Lietuvoje šių erkių neaptinkama. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas, užkrėstas maisto atliekas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali mechaniškai pernešti virusą iš užkrėstų gyvūnų sveikiems. Kiaulių savininkas gali sukelti ligą šerdamas kiaules termiškai neapdorotomis ir užkrėstomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų.

Afrikinio kiaulių maro virusas plinta nepriklausomai nuo metų laiko, gyvūno amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Pastebima, kad Lietuvoje afrikinis kiaulių maras, kiaulių laikymo vietose dažniausiais nustatomas šiltuoju metų laikotarpiu.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės bei šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.

Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

 

AKM Lietuvoje

AKM analizė

 

Sužinok | Saugok | Augink atsakingai

AKM požymiai

AKM zonos

Interaktyvus AKM regionalizavimo žemėlapis


Svarbu žinoti:

• ūkininkams

• medžiotojams

• keliautojams

Afrikinis kiaulių maras šernuose ekologija ir biologinis saugumas

Daugiau informacijos – http://www.efsa.europa.eu (in English)

Televizijos laidos apie AKM


Moksliniai tyrimai

Teisės aktai

Europos komisijos informacija

List of Lithuanian of designated establishments referred to article 41

Atnaujinta:
2021-09-23
Atgal