Informacija apie afrikinį kiaulių marą

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Afrikinio kiaulių maro požymiai

Afrikinio kiaulių maro zonos

Interaktyvus afrikinio kiaulių maro regionalizavimo žemėlapis

Mitai ir faktai arba 10 klausimų apie afrikinį kiaulių marą


Svarbu žinoti ūkininkams

Svarbu žinoti medžiotojams

Svarbu žinoti keliautojams

Išmokos už rastą šerno gaišeną / sumedžiotą patelę


Statistika

Moksliniai tyrimai

Video

Teisės aktai

Europos komisijos informacija

Informacija apie AKM užkrėstas Lietuvos teritorijas

List of animal food business operators approved by Article 12 of commission implementing decision 2014/709/EU

Komisijos įgyvendinimo Sprendimo 2014/709/ES dėl gyvūnų sveikatos kontrolės priemonių, susijusių su afrikiniu kiaulių maru įgyvendinimo gairės

Afrikinis kiaulių maras: aptikimas ir diagnostika. Vadovas veterinarams, 2018.

 

 

 

Atgal