Europos Komisijos auditoriai palankiai vertina Lietuvoje vykdomą veterinarinių vaistų liekanų maiste kontrolę

Gegužės 3–12 d. Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato (DG SANTE) ekpertai Lietuvoje atliko hibridinį auditą, kurio metu vertintas mūsų šalyje vykdomos veterinarinių vaistų ir kitų medžiagų liekanų maistiniuose gyvūnuose ir gyvūniniuose produktuose kontrolės efektyvumas.

Pirmą savaitę auditas vyko nuotoliniu būdu Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) ir Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI), kur buvo pristatyta VMVT vykdoma oficiali kontrolė šioje srityje. Antrą savaitę auditoriai vyko į regioninius VMVT padalinius, Utenos, Panevėžio ir Kauno departamentus, bei NMVRVI laboratoriją, atliekančią oficialią veterinarinių vaistų liekanų kontrolę. Audituota buvo visa oficialios kontrolės grandinė: nuo kontrolės planavimo, mėginių ėmimo iki jų laboratorinių tyrimų, veiksmų ir sankcijų, nustačius neatitiktis.

DG SANTE kasmet audituoja VMVT vykdomą valstybinę maisto ir veterinarijos kontrolę vadovaujantis ES oficialios kontrolės reglamentu. 

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios tai pirmasis DG SANTE auditas, kuris vyko gyvai, auditoriams lankantis Lietuvoje. Paskutinį kartą šios srities auditas mūsų šalyje vyko 2013 m.

Iki audito VMVT ir NMVRVI specialistai pildė išsamų priešauditinį klausimyną, pateikė daug kitos auditorių prašytos informacijos. Audito ataskaitos projektas bus parengtas ir pateiktas VMVT pastaboms, o VMVT, gavusi audito ataskaitos projektą, turės taip pat pateikti savo pastebėjimus bei korekcinių veiksmų planą, atsakantį į auditorių rekomendacijas.

Europos Komisijos auditoriai baigiamojo posėdžio metu pristatė savo pastebėjimus ir preliminarias išvadas, kurios yra teigiamos, tačiau pagal procedūras oficialios audito išvados bus pateiktos audito ataskaitoje maždaug po mėnesio. 

„Manau, jog palankus pirminis auditorių įvertinimas yra mums pripažinimas, kad einame teisinga linkme ir taikome tinkamas kompleksines priemones, užtikrinant, kad vartotojus pasiektų tik saugūs maisto produktai, be veterinarinių vaistų liekanų. Tai tuo pačiu labai svarbu ne tik mums, bet ir geras signalas šalies eksportuotojams. NMVRVI yra neatsiejama Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarinės kontrolės sistemos dalis. Šiandien čia dirba išties aukšto lygio profesionalų komanda, kurių atliekamų laboratorinių tyrimų rezultatus pripažįsta Europos Komisija bei visos šalys, į kurias yra eksportuojami lietuviški maisto produktai. Mums tai didelis įvertinimas ir kartu galimybė toliau tobulinti kontrolės sistemą ateityje, identifikuoti neatitiktis ir atlikti reikiamus tikslinius tyrimus“, – sakė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
 

 

Atnaujinta:
2022-05-13
Atgal