Draudžiama prekyba plastikiniais su maistu besiliečiančiais gaminiais, kuriuose yra bambuko ir kitų neleistinų priedų

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad draudžiama importuoti ir tiekti į rinką plastikinius su maistu besiliečiančius gaminius, kuriuose yra bambuko, nes bambukas, kaip priedas, neleidžiamas naudoti juos gaminant.

2020 m. birželio 23 d. Europos Komisija ir valstybės narės pranešime priminė verslo operatoriams netiekti į Europos Sąjungos (ES) rinką gaminių, kurie neatitinka ES reikalavimų.

ES valstybėse narėse (taip pat ir Lietuvoje) vykdomos valstybinės kontrolės metu nustatoma, kad rinkoje yra daug reikalavimus neatitinkančių „bambuko-melamino“ gaminių, skirtų liestis su maistu. Didžioji dauguma jų yra virtuvės ir stalo indai (daugkartinės lėkštės, dubenėliai, puodeliai karštiems gėrimams (pvz., „Cups 2 Go“)), taip pat kūdikiams ir mažiems vaikams skirti indų rinkiniai. Tokie gaminiai dažnai ženklinami kaip „biologiškai skaidūs“, „ekologiški“, „natūralūs“, kai kuriais atvejais – net „100 proc. bambukiniai“, klaidinančiai pristatomi kaip ekologiška plastikų alternatyva. Tiesa ta, kad dauguma šių gaminių yra pagaminti iš plastikų, kurie biologiškai neskaidomi, o bambukas ir kiti augaliniai priedai (kukurūzai, ryžiai ir kt.) yra plastikinėje dervoje, kurios gamybai dažniausiai naudojamos cheminės medžiagos melaminas ir formaldehidas. Valstybinės kontrolės metu atliktų laboratorinių tyrimų metu nustatoma, kad iš šių gaminių išsiskiriančios cheminės medžiagos – melaminas ir formaldehidas – daugeliu atvejų gerokai viršija nustatytas didžiausias leistinas išsiskyrimo ribines vertes, dėl to šie gaminiai pašalinami iš rinkos. Be to, abejojama dėl gamyboje naudojamų augalinių priedų grynumo. Atlikusi laboratorinius tyrimus, VMVT nustatė neatitinkančių reikalavimų „bambuko-melamino“gaminių: 2019 m. – 5 (28 proc. iš visų tirtų), 2020 m. – 4 (20 proc. iš visų tirtų).

Ūkio subjektai yra atsakingi už tai, kad plastikinės medžiagos ir gaminiai atitiktų 2011 m. sausio 14 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 10/2011 dėl plastikinių medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 10/2011) 4 straipsnyje nustatytus reikalavimus. Tik cheminės medžiagos, įtrauktos į Reglamento (ES) Nr. 10/2011 I priede nurodytą Sąjungos leidžiamų naudoti cheminių medžiagų sąrašą (toliau – Sąjungos sąrašas), gali būti naudojamos gaminant plastikinius gaminius ir medžiagas, skirtus liestis su maistu. Bambukas, kaip ir daugelis kitų augalinės kilmės priedų, nėra įtrauktas į Sąjungos sąrašą, todėl visi su maistu besiliečiantys gaminiai, pagaminti iš plastiko, kuriuose yra bambuko ar kitų į Sąrašą neįtrauktų augalinių priedų, rinkoje yra nelegaliai.

VMVT, siekdama užtikrinti šių neleistinų priedų naudojimo ES draudimą, ragina ūkio subjektus nedelsiant nutraukti prekybą „bambuko-melamino“ ir panašiais gaminiais ne tik Lietuvos Respublikoje, bet ir visose kitose ES šalyse. Norintys bambuką ar kitą augalinės kilmės priedą naudoti plastikinių gaminių, skirtų liestis su maistu, gamyboje ir pateikti į ES rinką „bambuko - melamino“ gaminius, privalo pateikti paraišką kompetentingai institucijai (Lietuvoje – Sveikatos apsaugos ministerija) dėl leidimo naudoti naują medžiagą suteikimo.

Primename, kad šis draudimas netaikomas iš natūralaus bambuko pagamintiems stalo ir virtuvės įrankiams ir indams (pvz.: pjaustymo lentelėms, mentelėms, padėklams, dubenėliams ir kt.).

Atnaujinta:
2021-08-19
Atgal