2015 m. ant vartotojų stalo nepateko per 1 700 t produktų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai 2015 m. uždraudė realizuoti 1 735 t įvairių produktų dėl saugos ir kokybės reikalavimų pažeidimų.

Inspektoriai nuolat tikrina visas prekybos vietas, viešojo maitinimo įmones, gamybos cechus, produktų sandėliavimo vietas, ypatingą dėmesį skiria pasienio kontrolei. 2015 m. patikrinta daugiau kaip 140 tūkst. siuntų, importuojamų į Europos Sąjungos teritoriją, vežamų tranzitu ir laikomų muitinės sandėliuose. „Nesaugiems ir nekokybiškiems produktams kelią užkirsti stengiamės dar pasienyje, kad jie nepasiektų prekybos vietų ir nepatektų ant vartotojų stalo. Apie nesaugius produktus iškart informuojame Europos Komisiją Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASSF)“, - sako VMVT direktorius dr. Jonas Milius.

2015 m. išsiųsta 30 RASSF pranešimų, o vartotojų nepasiekė, nes pasienyje buvo sustabdyta 19 t indiškų sezamų sėklų, užkrėstų salmonelių bakterijomis, 20 t džiovintų abrikosų iš Turkijos dėl didesnio nei leistina sulfitų kiekio,  2 t maltų muskatų riešutų iš Indijos, nes mikotoksinų kiekiai du kartus viršijo leistiną normą ir kt.

Prekybos vietose ir gamybos įmonėse VMVT inspektoriai pernai draudė realizuoti produktus dėl to, kad jie buvo nesaugūs, taip pat dėl pasibaigusio tinkamumo vartoti termino, ženklinimo ir atsekamumo pažeidimų.

Ant vartotojų stalo nepateko 326 t nerafinuoto rapsų aliejaus iš Baltarusijos, nes  buvo nustatytas didesnis nei leistina kancerogeninės medžiagos, benzoapireno, kiekis, daugiau kaip 3 t nesaugių žuvų, vėžiagyvių, moliuskų, krevečių, 246 kg šviežių ančių petukų, užkrėstų salmonelių bakterijomis, 4,5 t jūros lydekos, radus parazitų, daugiau kaip 1 tūkst. kepimo formelių keksiukams dėl skleidžiamo stipraus kvapo ir kt.

Be to, 2015 m. buvo konfiskuota beveik 4 t gyvūninės kilmės produktų oro uostuose ir traukinių stotyse tikrinant keleivių bagažą. VMVT inspektoriai tikrino, ar žmonės nesiveža gyvūninių produktų. Plintant afrikiniam kiaulių marui į Europos Sąjungą, taip pat ir Lietuvą, draudžiama net savo reikmėms įvežti nedidelius mėsos, pieno, kitų gyvūninių maisto produktų kiekius, nes AKM virusui išplisti pakanka mažo užkrėstos dešros griežinėlio, neatsakingai išmesto gamtoje ar sušerto kiaulėms.

„2016 m. ne tik toliau vykdysime sustiprintą keleivių bagažo kontrolę, tikrinsime siuntas pasienyje, bet ir dalyvausime tarptautinėje Europolo-Interpolo operacijoje „OPSON V“, kurios metu bus siekiama išsiaiškinti maisto ir gėrimų klastojimo atvejus“, - pabrėžia J.Milius.

 

Atnaujinta:
2016-01-11
Atgal