Snukio ir nagų liga

 

Kas yra Snukio ir nagų liga (SNL)?

Snukio ir nagų liga (SNL) yra labai užkrečiama, dažniausiai nemirtina virusinė naminių ir laukinių porakanopinių gyvūnų liga, taip pat ji gali paveikti ir kai kurias kitas gyvūnų rūšis. SNL plačiai paplitusi liga visame pasaulyje. Prasirgę SNL gyvūnai ilgą laiką gali likti viruso nešiotojais. SNL nėra pavojinga žmonėms, tačiau sukelia didelius ekonominius nuostolius.  Suaugę gyvūnai gaišta retai, prieauglis gaišta dėl širdies raumens uždegimo.

SNL serga Bovidae genties gyvūnai (galvijai, zebu, buivolai, jakai), avys, ožkos, kiaulės, visi laukiniai atrajotojai ir Suidae genties gyvūnai. Camelidae genties gyvūnai (kupranugariai, lamos, vikunos) yra mažiau imlūs. Žiurkės, pelės, jūrų kiaulytės ir šarvuočiai gali būti užkrėsti eksperimentiškai.

Kokie yra ligos požymiai?

Klinikiniai požymiai priklauso nuo viruso štamo, gyvūno amžiaus ir veislės bei klinikiniai simptomai gali svyruoti nuo lengvų požymių ir net sukelti 100 % mirtingumą.

Galvijai: sergantys gyvūnai karščiuoja, netenka apetito, sumažėja jų produktyvumas, pieno primilžis sumažėja 2-3 dienoms, čepsi lūpomis, griežia dantimis, šlubuoja, spardosi. Snukio ir nosies ertmės gleivinėse, tarpunagės ir apynagės odoje atsiranda pūslelės vadinamos aftomis. Aftoms plyšus pažeidimo vietoje lieka erozijos ar opos. Pūslelės gali atsirasti ant pieno liaukų.

Komplikacijos: antrine bakterine infekcija todėl susidaro liežuvio opos, deformuojasi nagos, išsivysto mastitas, miokarditas. Gyvūnai abortuoja, jauni gyvūnai nugaišta.

Avys ir ožkos: karščiavimas, seilėtekis ir burnos, pažeidimai dažnai būna nesunkūs. Avims ir ožkoms kojų odoje pokyčių gali nebūti. Dažniau pažeidžiama burnos gleivinė bedantėje dantenų srityje. Pūslelės susiformuoja ant nagų koronarinės juostos, taip pat gali matytis tarpunagėje. Avims ir ožkoms sumažėja primilžis arba jos visiškai užtrūksta. Prieauglis gaišta. Išsivysto depresija, anoreksija, silpnumas.

Kiaulės: karščiuoja, gali išsivystyti nagų pažeidimai, atsiranda pūslelės ant kojų ir ypač apie riešus. SNL virusas kiaulėms sukelia didelį mirtingumą.

Ar žmonės gali užsikrėsti SNL?

Ši liga žmogui yra nepavojinga. Tik labai retais atvejais, po tiesioginio kontakto su sergančiu gyvuliu, žmogui gali pasireikšti lengvi peršalimo simptomai.

Kaip liga plinta?

SNL virusas išskiriamas iš organizmo keturios dienos iki klinikinių požymių pasirodymo su iškvėptu oru, seilėmis, išmatomis, išskyromis, šlapimu, pienu ir sperma. Mėsa ir mėsos produktai taip pat gali būti viruso šaltiniu. SNL persirgę gyvūnai ir užsikrėtę vakcinuoti gyvūnai neįgyja sterilaus imuniteto, todėl jie platina virusą. Ligą platiną inkubacijos periode esantys ir sergantys gyvūnai. Virusas išskiriamas su iškvėptu oru, seilėmis, išmatomis ir šlapimu. Su pienu ir sperma virusas išskiriamas likus 4 dienoms iki klinikinių ligos požymių pasirodymo. Virusas gali plisti per mėsą ir kitus skerdimo produktus, kurių pH yra daugiau kaip 6.0. Virusą platina sergantys galvijai, vandens buivolai, pasveikę ir vakcinuoti gyvūnai (galvijams ir buivolams virusas išlieka ryklės audiniuose iki 30 mėnesių, avims 9 mėnesius).

Užsikrėtimo keliai:

    Tiesioginio kontaktu per imlius gyvūnus;
    Tiesioginio kontakto metu per užterštus objektus (rankas, avalynę, drabužius, transporto priemones ir t.t.);
    Vartojant (kiaulėms) neapdorotus mėsos produktus (šėrimo paplovus);
    Naudojant užterštą virusais pieną (galvijų);
    Dirbtinio apvaisinimo metu per užterštą spermą;
    Įkvėpus infekcinių aerozolių;
    Žmonės gali užsikrėsti virusu per kvėpavimo takus per 24-48 val.
    Virusą gali pernešti vėjas.

Ar galima įvežti gyvūnus ir gyvūninius produktus iš šalių, kuriuose nustatyta SNL?

Draudžiama į Lietuvos Respubliką įvežti gyvūnus, gyvūninius produktus, taip pat žaliavas ir pašarus bei juos gabenti tranzitu per Lietuvos Respubliką.

Kokiu būdu SNL gali pasiekti Lietuvą?

Pavojų kelia žmonės, turėję kontaktą su sergančiais gyvūnais, įvežami gyvūnai ar gyvūninės kilmės produktai iš užkrėstų teritorijų. Liga platinama tiesioginio arba netiesioginio kontakto keliu, ją gali pernešti gyvūnai, žmonės bei išplatinti, pvz. transporto ir apyvokos priemonėmis. SNL virusas gali išplisti 60 km sausuma ir daugiau kaip 300 km jūra.

Ką turi žinoti keliaujantys į šalis, kuriuose pasireiškė SNL?

Draudžiama įsivežti gyvūnus ir gyvūninės kilmės produktus į Lietuvą.
Patariama:
•    vengti kontaktų su naminiais ir laukiniais gyvūnais;
•    vengti lankytis gyvūnų turguose ir ūkiuose;
•    vengti kontaktų su paviršiais, suterštais gyvūnų išmatomis;
•    laikytis asmeninės higienos ir dažnai plauti rankas.

Kaip turi elgtis naminių gyvulių augintojai?

Pastebėjus SNL ar panašius gyvūno sveikatos pakitimus, nedelsiant pranešti veterinarijos gydytojui. Laikantiems šiai ligai imlius gyvūnus gyventojams ar juos prižiūrintiems asmenims nesilankyti kitose fermose, ūkiuose, sodybose.

Ar galima gyvulius vakcinuoti nuo SNL?

Lietuvoje gyvūnų vakcinacija nuo SNL yra uždrausta. Gyvūnai gali būti vakcinuojami nuo SNL užkrėstose teritorijose, jeigu taikomos neatidėliotinos priemonės nesustabdo ligos plitimo. Neatidėliotinos vakcinacijos planas turi būti suderintas su Europos Komisija. Po ligos likvidavimo vakcinuoti gyvūnai privalo būti sunaikinti.

 

 Šiaurės ir Baltijos šalių imituojamose pratybose-mokymuose „Rūta” skaitytas pranešimas dėl užkrėstų ūkinių gyvūnų bandų likvidavimo pasireiškus snukio ir nagų ligai ir neatidėliotino vakcinavimo įvertinimo (anglų k.)

Atnaujinta:
2020-09-15
Atgal