Pasiutligė

Pasiutligė – ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji liga, kuri sukelia galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Pasiutlige užkrečiama per seiles, taigi ja nuo sergančio gyvūno galima apsikrėsti ne tik šiam įkandus, bet ir lyžtelėjus. Žmogui šis mirtinai pavojingas užkratas gali patekti per mažiausias odos žaizdeles. Pasiutligės infekcijos šaltinis yra gamtoje.

Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai - rudosios lapės, usūriniai šunys ir kiaunės.

Pasiutlige sergantys gyvūnai virusus išskiria su seilėmis, todėl dažniausiai užsikrečiama įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui. Pasiutlige galima užsikrėsti užkrėsto gyvūno seilėms ar užkrėstiems audiniams patekus ant pažeistos odos ar gleivinių. Labai pavojingi mažai kraujuojantys arba galvos įkandimai. Ligos inkubacinis periodas gana įvairus. Pats trumpiausias – 7-8 dienos, bet dažniausiai trunka kelias savaites.

Pasiutlige užsikrėtę gyvūnai visada nugaišta, nes pasiutligės virusai pažeidžia galvos ir stuburo smegenis. Pasikeičia pasiutlige sergančių gyvūnų elgsena. Naminiai gyvūnai gali būti sutrikę, susijaudinę ar agresyvūs. Laukiniai gyvūnai atklysta į gyvenvietes ir puola naminius gyvūnus bei žmones. Padidėja gyvūnų jautrumas šviesai, garsui ir lietimui. Pasiutlige sergantys gyvūnai dėl ryklės paralyžiaus seilėjasi. Pakinta gyvūnų eisena, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas bei paralyžius. Pasikeičia gyvūnų balsas.

Kaip elgtis, jei įkando ar apdraskė nepažįstamas gyvūnas?

Kaip apsaugoti save ir augintinius nuo pasiutligės?

Kaip saugotis pasiutligės? (lankstinukas)


Išmokos už lapių ir usūrinių šunų gaišenas, pristatytas pasiutligės tyrimui

Pasiutligės situacija Lietuvoje


Teisės aktai:

Pasiutligės kontrolės reikalavimai

Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymas


Naudingos nuorodos:

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas

 

 

 

 

 

 

Atnaujinta:
2020-07-21
Atgal