Svarbu žinoti keliautojams

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad saugantis gyvūnų užkrečiamųjų ligų, draudžiama iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungos (ES) teritoriją įvežti mėsos ar pieno produktus. Atsivežti draudžiama net ir nedidelius šių produktų kiekius savo reikmėms.

Į ES įvežamos asmeninės gyvūninio maisto siuntos, kuriose yra mėsos, pieno ar jų produktų, kelia realų pavojų gyvūnų sveikatai visoje Europos Bendrijos teritorijoje. Yra nustatyta, kad pavojingi virusai ar bakterijos (patogenai), kurie sukelia gyvūnų ligas, gali gyvuoti mėsoje, piene ir jų produktuose. Patogenai taip pat gali patekti siunčiant paštu ar gabenant keleivių asmeniniame bagaže tokius produktus, kuriuose yra mėsos ar pieno produktų.

Įgyvendinat šį ES draudimą, VMVT sugriežtino asmenų, keliaujančių iš trečiųjų šalių, bagažo kontrolę Lietuvos sienos kirtimo punktuose, oro uostuose, tarptautiniais reisais plaukiančiuose laivuose ir traukinių stotyse. Per pirmąjį šių metų ketvirtį pasienyje sulaikyta daugiau kaip tona (1 075 kg) asmeniniam vartojimui skirtų gyvūninių produktų, vežamų iš trečiųjų šalių, prie kurių nebuvo reikalingų veterinarijos dokumentų (2016 m. – 4 819 kg, 2017 m. – 4 093 kg).

„Manome, kad asmeninio bagažo kontrolė pasienyje yra labai svarbi, nes jos metu konfiskuojamų gyvūninių produktų kiekiai nors iš lėto, bet mažėja. Apie draudimus vežti tokius produktus informuojame ne tik valstybės sienos kirtimo vietose, raštu kreipėmės į Lietuvos atstovybes kaimyninėse šalyse su raginimu papildomai perspėti žmones išduodant vizas. Kontrolę intensyvinsime ir toliau, nes žinant afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją tiek mūsų šalyje, tiek ir visame regione, stengsimės užkirsti visus įmanomus kelius šiai pavojingai ligai plisti“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Draudimai ir apribojimai netaikomi:

– duonai, pyragams, sausainiams, šokoladui ir konditerijos gaminiams (įskaitant saldainius), kurie nėra sumaišyti su mėsos produktais arba jais įdaryti,

– mėsos ekstraktams ir koncentratams,

– tešlos gaminiams ir makaronams, kurie nėra sumaišyti su mėsos produktais arba jais įdaryti,

– sultinių sriuboms ir priedams, supakuotiems į gamintojų originalias pakuotes, skirtas galutiniam vartotojui,

– kitiems maisto produktams, kurių sudėtyje nėra šviežių arba apdorotų mėsos ar pieno produktų ir mažiau negu 50 proc. apdorotų kiaušinių ir žuvų produktų,

– žuvimi įdarytoms alyvuogėms.

Išimtis taikoma asmeninėms reikmėms įvežant iki 10 kg mėsos, pieno ar jų produktų iš Farerų salų, Grenlandijos ir Islandijos.

Be to, leidžiama įvežti kūdikiams skirtus pieno miltelius, kūdikių maistą ar specialųjį gydymo tikslams skirtą maistą ar gyvūnų augintinių ėdalą, jeigu:

– kiekis neviršija 2 kg,

– produktai prieš atidarant pakuotes nebuvo laikyti šaldytuve,

– produktai supakuoti originaliose gamintojų pakuotėse, skirtose parduoti galutiniam vartotojui,

– pakuotė nepažeista, išskyrus tuos atvejus, kai produktas tuo metu vartojamas.

Iš tam tikrų saugomų rūšių gyvūnų pagamintiems produktams gali būti taikomi specialūs ribojimai. Pavyzdžiui, eršketų rūšies ikrams taikoma svorio riba – 125 gramai vienam asmeniui.

Šios taisyklės netaikomos tarp 28 ES valstybių narių ir iš Andoros, Lichtenšteino, Norvegijos, San Marino ir Šveicarijos vežamiems gyvūniniams produktams.

Atnaujinta:
2020-05-11
Atgal