Lietuvos narystės Pasaulinėje gyvūnų sveikatos organizacijoje jubiliejų pasitinkant

Šių metų gegužės mėnesį yra minimas dvigubas Lietuvos narystės Pasaulinėje gyvūnų sveikatos organizacijoje (OIE) jubiliejus. Sukanka 85 metai nuo narystės sutarties 1932 metais pasirašymo bei 25 metai kai Lietuva, kaip nepriklausoma valstybė, 1992 metais atnaujino narystę šioje organizacijoje.

OIE – 180 pasaulio valstybių vienijanti tarptautinė organizacija, atsakinga už gyvūnų sveikatos ir gerovės bei veterinarijos priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, gerinimą visame pasaulyje.

Šiais laikais dėl globalizacijos poveikio užkrečiamų ligų plitimas gali būti žaibiškas. 60 % visų žmogaus organizmui poveikį darančių ligų sukėlėjų yra gyvūninės kilmės, todėl esminę reikšmę turi efektyvi kontrolė, leidžianti anksti nustatyti šias ligas jų šaltinyje – gyvūno organizme, užtikrinant operatyvų šių ligų valdymą ir taip apsaugant gyvūnų ir žmonių populiacijas.

Nuo pat sukūrimo viena iš OIE istorinių misijų buvo užtikrinti skaidrumą ir gilinti žinias apie gyvūnų ligų, įskaitant zoonozes, situaciją visame pasaulyje. OIE paruošti ir patvirtinti gyvūnų sveikatos ir gerovės standartai Pasaulio prekybos organizacijoje yra pripažįstami pamatiniais standartais, garantuojančiais saugią ir aukštus gyvūnų gerovės standartus atitinkančią pasaulinę prekybą gyvūnais ir gyvūniniais produktais. Visame pasaulyje pripažinti standartai padeda efektyviau kontroliuoti gyvūnų užkrečiamąsias ligas.

„Šiemet sukanka 25 metai, kai Lietuva vėl tapo šios organizacijos pilnateise nare. Tai be galo svarbu, nes turime galimybę kaip lygiaverčiai partneriai bendrauti ir bendradarbiauti su 180 valstybių veterinarijos pareigūnais. Tai suteikia unikalias galimybes derantis dėl maisto produktų eksporto rinkų atvėrimo, reprezentuojant Lietuvą, kaip pasaulinius gyvūnų sveikatos, gerovės bei veterinarijos priemonių, susijusių su visuomenės sveikata, standartus sėkmingai įgyvendinančią valstybę“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Šiemet gegužės 21 – 26 dienomis Paryžiuje vyksiančioje OIE Generalinėje sesijoje numatyta svarstyti globalius veiksmus, kurių reikia imtis norint mažinti atsparumo antimikrobinėms medžiagoms grėsmę bei planuojama aptarti tarptautines gyvūnų sveikatos ir gyvulininkystės plėtros programas, ligų kontrolės metodus, tarptautinės prekybos gyvūnais ir gyvūninės kilmės produktais saugos problemas.

 

 

 

 

 

Atgal