Susitikime aptartos keliaujančiųjų asmeninio bagažo kontrolės pasienyje aktualijos

Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) susirinkę Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir VMVT atstovai aptarė gyvūninės kilmės produktų, kuriuos keliautojai vežasi asmeniniame bagaže, kontrolės klausimus.

Kaip pabrėžė VMVT direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius, visame Baltijos ir Rytų Europos regione padėtis dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) yra labai sudėtinga, todėl viena iš prevencijos priemonių ligai plisti – tai efektyvi ir veiksminga ne tik komercinių siuntų, bet ir asmeninio bagažo kontrolė Europos Sąjungos sienos kirtimo punktuose. Pagrindinis siekis, kad informacija apie draudimą net ir asmeninėms reikmėms į ES įvežti mėsos ir pieno produktus keliautojus (turistus, darbuotojus, krovininio transporto vairuotojus ir kt.) pasiektų prieš jiems pradedant kelionę ir prieš kertant ES sieną.

Susirinkusieji nusprendė sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę, kuri tikrins, ar pasienio kontrolės punktuose bei Vilniaus oro uoste informacija apie draudimą asmeniniame bagaže vežti gyvūninius produktus yra skelbiama tinkamose vietose.

Pasienio kontrolės punktuose turėtų būti nustatytos konkrečios priemonės ir taikomos tinkamos procedūros (lankstinukai, plakatai ir kt.), o papildoma informacija turi būti pateikiama ir šalutinių gyvūninių produktų konteineriai, skirti pieno, mėsos produktams, turi būti pastatyti pasienio postuose, kad keliautojai turėtų galimybę laiku išmesti gyvūninius kilmės produktus savanoriškai prieš atliekant patikrinimą.

„Gyvūnų ligos sienų nepaiso – nustatytas ne vienas atvejis, kuomet įtariama, kad AKM vienoje ar kitoje teritorijoje išplito būtent dėl neatsakingai gamtoje išmestų gyvūninio maisto, atsivežto asmeniniame bagaže iš trečiųjų šalių, likučių. Todėl turime užtikrinti, kad į mūsų šalį, o kartu ir į ES, atvykstantys žmonės žinotų draudimus ir suprastų, kad už jų nepaisymą gali grėsti net ir administracinė atsakomybė“, – kalbėjo VMVT direktoriaus pavaduotojas.

Atgal