Parengtos rentgeno diagnostikos procedūrų pagalbinių priemonių naudojimo veterinarijoje rekomendacijos

Jonizuojančioji spinduliuotė yra plačiai naudojama ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams tirti ir gydyti. Radiacinės saugos reikalavimai veterinarijoje yra nustatyti Radiacinės saugos veterinarijos praktikoje taisyklėse. Naujoje šių taisyklių redakcijoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. birželio 7 d. įsakymu Nr. V-732, yra nurodytos pagalbinės priemonės, kurios gali būti naudojamos rentgeno diagnostikos procedūrų metu.

Šios pagalbinės priemonės gyvūnų judesiams suvaržyti gali būti naudojamos, kai gyvūnams būtina atlikti rentgeno diagnostikos procedūras ir gyvūnų negali prilaikyti padedantieji asmenys.

Procedūros metu šios priemonės padeda sumažinti gyvūno judėjimą, dėl kurio gali tekti kartoti rentgeno diagnostikos procedūrą, bei užtikrina, kad būtų gautas tinkamas diagnozei patvirtinti ar atmesti rentgeno diagnostikos vaizdas. Pagalbinės priemonės naudojamos šių procedūrų metu negali sukelti gyvūnams skausmo ir kančių. Pirmiausia gyvūnas yra nuraminamas, jam sukeliant laikiną mieguistumo būseną tam tikslui skirtais veterinariniais vaistais, o tada jam parenkamos pagalbinės priemonės.

Radiacinės saugos centras parengė rekomendacijas, skirtas supažindinti su Radiacinės saugos veterinarijos praktikoje taisyklių priede pateiktomis pagalbinėmis priemonėmis, kurios gali būti naudojamos atliekant rentgeno diagnostikos procedūras, bei su praktinio jų naudojimo galimybėmis.

 

Informaciją parengė Radiacinės saugos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Atgal