Lietuvoje vyksta papildomi AKM tyrimai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) bendradarbiauja su Vokietijos Frydricho Lioflerio institutu, dalinasi patirtimi afrikinio kiaulių maro (AKM) viruso tyrinėjimo klausimais. Šią savaitę Lietuvoje lankosi šio instituto ekspertė, ji drauge su VMVT specialistais vykdo papildomus tyrimus. Tikimasi, kad šių tyrimų rezultatai padės efektyviau taikyti AKM kontrolės ir likvidavimo priemones tiek šernų populiacijoje, tiek kiaulių laikymo vietose.

VMVT Skubios veiklos skyriaus specialistai kartu su eksperte iš Vokietijos lankėsi Ukmergės, Varėnos, Anykščių ir Panevėžio rajonų savivaldybėse, šių rajonų medžioklės plotuose kartu su teritorinių VMVT specialistais atrinko nugaišusių šernų mėginius laboratoriniams tyrimams dėl AKM.

„AKM diagnozė Lietuvoje pirmą kartą buvo patvirtinta 2014 m., mes buvome pirmoji rytų Europos valstybė, į kurią įžengė ši klastinga liga. Šiuo metu AKM nustatytas jau 10 Europos Sąjungos (ES) valstybių. ES specialistams kyla daug klausimų dėl šio viruso plitimo ir perdavimo kelių, paties viruso išgyvenimo trukmės šernų gaišenose ir aplinkoje, veikiant skirtingoms oro sąlygoms. Manome, kad glaudus bendradarbiavimas su vokiečių specialistais padės greičiau rasti atsakymus į rūpimus klausimus“, – teigė VMVT direktorius Darius Remeika.

Praėjusią savaitę (spalio 5 – 11 d.) AKM protrūkių kiaulių laikymo vietose nebuvo užregistruota. Šalies laukinėje faunoje liga buvo diagnozuota 3 sumedžiotiems šernams ir 7 jų gaišenoms.

AKM nustatytas šernams:

Akmenės r. sav. Papilės sen. – 1 sumedžiotam,

Anykščių r. sav. Anykščių sen. – 1 sumedžiotam,

Ignalinos r. sav. Vidiškių sen. – 1 sumedžiotam,

Šiaulių r. sav. Bubių ir Kuršėnų kaimiškoje sen. – 5 gaišenoms,

Širvintų r. sav. Zibalų sen. – 2 gaišenoms.

Atgal