Galvijų spongiforminės encefalopatijos rizika Lietuvoje išlieka maža

Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (OIE), įvertinusi Lietuvoje vykdomos galvijų spongiforminės encefalopatijos (GSE) (kitaip vadinamos kempinligės) stebėsenos programos rezultatus, kaip ir kasmet, patvirtino, kad mūsų šalyje šios ligos rizika yra maža.

„Galvijų spongiforminė encefalopatija Lietuvoje niekada nebuvo užregistruota, nors aktyvi GSE stebėsena pradėta vykdyti jau nuo 2001 m. Kasmet dėl šios ligos ištiriama daugiau kaip 4 tūkst. mėginių. Išlaikyti šalies, laisvos nuo GSE, statusą labai svarbu, norint plėtoti galvijų, jautienos ir jos produktų eksportą“, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Galvijų spongiforminė encefalopatija – tai lėtinė galvijų liga, kuriai būdingi degeneraciniai pakitimai nerviniame audinyje. Manoma, kad susirgimą sukelia pakitęs baltymas – prionas. Pirmą kartą šis susirgimas buvo nustatytas Jungtinėje Karalystėje 1986 m., kurioje liga pasiekė epidemijos lygį dėl to, kad galvijų pašarui buvo naudojami gyvūniniai baltymai, pagaminti iš perdirbtų atrajotojų kaulų. Tyrimo eigoje paaiškėjo, kad kai kurie jų buvo užsikrėtę šia liga. Pastaruosius penkerius metus dėl aktyvių prevencinių veiksmų ir stebėsenos programų, GSE atvejų skaičius ES nuolat mažėja.

Daugiau informacijos apie ligą ir jos paplitimą galima rasti:

http://www.oie.int/en/animal-health-in-the-world/official-disease-status/bse/en-bse-carte

Atgal