ES svarstytas kiaušinių užterštumo fipronilu klausimas

Šių metų rugsėjo 26 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos (EK) Ministrų Tarybos konferencija, kurios metu Europos Sąjungos (ES) valstybių narių atstovai svarstė kiaušinių ir jų gaminių taršos pesticidu fipronilu atvejus, kurie privertė sunerimti daugumą ES gyventojų.

Per kelis pastaruosius mėnesius tyrimas dėl nelegalaus pesticido fipronilo naudojimo preparatuose, skirtuose viščiukams gydyti nuo rausvųjų vištinių erkių, apėmė 26 ES valstybes ir 23 trečiąsias šalis. Žala kiaušinių gamintojams padaryta didelė – kai kurios trečiosios šalys pradėjo taikyti apribojimus ES kiaušinių produkcijai.

Konferencijos dalyviai pasidalino patirtimi apie atliktus veiksmus, gautus rezultatus ir įgyvendintas priemones dėl šio incidento. EK atstovai patikino, kad jau parengti ES stebėsenos planai dėl neteisėtai naudojamų medžiagų kiaušiniuose ir naminių paukščių mėsoje, jie bus nedelsiant pradėti įgyvendinti. Susirinkusieji pasikeitė nuomonėmis dėl strateginių ir sisteminių veiksmų, kuriuos reikia įgyvendinti ES lygmeniu, siekiant užkirsti kelią kenksmingiems padariniams ir norint kuo anksčiau sureaguoti į panašias krizes. Susitikimo metu ES kompetentingoms institucijoms rekomenduota operatyviau bendradarbiauti, siekti, kad tarp jų vyrautų savitarpio pasitikėjimas ir suderintas požiūris į iškylančius incidentus.

Susirinkusieji paragino EK parengti bendrą situacijų valdymo planą dėl nesaugaus maisto ar pašarų. Daugumos nuomone, EK turėtų didinti savo vaidmenį bei skirti pakankamai lėšų krizių metu iškilusioms problemoms spręsti. Svarbu ES lygmeniu stiprinti kenksmingų medžiagų likučių stebėsenos programų vykdymą, įvertinti riziką, pagrįsti kontrolės programas, kad užkirsti kelią naudoti neleistinas medžiagas ar kitaip piktnaudžiauti.

Šių metų spalio pradžioje planuojami keturi auditai į ES valstybes, kurių metu bus siekiama nustatyti bendradarbiavimo ir skubių pranešimų sistemos tobulinimo galimybes. Procesų ir techninių sprendimų įgyvendinimo problemos bus aptartos šių metų spalio pabaigoje vyksiančioje konferencijoje Estijoje.

„Reaguojant į šį incidentą Europoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Lietuvoje šių metų rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais ištyrė 51 kiaušinių, kiaušinių gaminių, paukštienos ir konditerijos gaminių mėginį dėl pesticidų likučių. Mėginiai buvo imami prekybos centruose, didmeninės prekybos, gamybos įmonėse, kiaušinių pakavimo centruose, kiaušinių gaminių gamybos įmonėse, miltinių mišinių gamybos cechuose bei konditerijos gaminių įmonėse. Norint įvertinti situaciją plačiau, mėginiai buvo paimti iš produktų, pagamintų ne tik Lietuvoje, bet ir Olandijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Ukrainoje, Jungtinėje Karalystėje. Nė viename mėginyje fipronilo likučių nebuvo nustatyta. Tyrimų rezultatai parodė, kad šiuo metu Lietuvos rinkoje esantys produktai yra saugūs ir kokybiški“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Atgal