Dar vienas AKM protrūkis kiaulių ūkyje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Ąžuolytės kaime, Krekenavos seniūnijoje (Panevėžio r.) nustatytas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis kiaulių laikymo vietoje. Tai jau 26 AKM atvejis šiais metais, užregistruotas kiaulių ūkiuose.

Vienoje laikymo patalpoje vyras su žmona laikė 9 penimas kiaules. Savininkas informavo, kad rugsėjo pradžioje paskerdė 2 kiaules savo reikmėms. Pagal stebėsenos programą skerdenų mėginiai buvo pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą ištirti dėl AKM. Atlikus laboratorinius tyrimus, buvo patvirtinta AKM diagnozė. Visos laikytos kiaulės buvo nedelsiant nugaišintos, ūkyje atlikta dezinfekcija.

AKM nepaliaujamai plinta ir laukinėje faunoje. Rugpjūčio 31 – rugsėjo 7 d. maro diagnozė patvirtinta 6 sumedžiotiems šernams ir 44 šernų gaišenoms:

1.  Anykščių r. sav. Anykščių ir Debeikių sen. – 2 šernų gaišenoms,

2.  Druskininkų r. sav. Liepalingio sen. – 1 šerno gaišenai,

3.  Kaišiadorių r. sav. Palomenės sen. – 1 sumedžiotam šernui,

4.  Kėdainių r. sav., Truskavos sen. – 1 šerno gaišenai,

5.  Molėtų r. sav. Alantos ir Dubingių sen. – 1 šerno gaišenai ir 1 sumedžiotam šernui,

6.  Panevėžio r. sav. Ramygalos, Krekenavos, Paįstrio, Smilgių, Naujamiesčio, Vadoklių sen. – 6 šernų gaišenoms ir 1 sumedžiotam šernui,

7.  Pasvalio r. sav. Krinčino sen. – 1 sumedžiotam šernui,

8.  Rokiškio r. sav. Južintų ir Rokiškio kaimiškoje sen. – 4 šernų gaišenoms,

9.  Šalčininkų r. sav. Dieveniškių sen. – 1 šerno gaišenai,

10. Širvintų r. sav. Žibalų, Alionių, Širvintų sen. – 15  šernų gaišenų,

11. Ukmergės r. sav. Taujėnų, Siesikų, Želvos, Šešuolių sen. – 5 šernų gaišenoms ir 2 sumedžiotiems šernams,

12. Utenos r. sav. Sudeikių sen. – 1 šerno gaišenai,

13. Varėnos r. sav. Merkinės sen. – 4 šernų gaišenoms,

14. Zarasų r. sav. Degučių ir Suvieko sen. – 3 šernų gaišenoms.

VMVT dar kartą primena, kad nedeklaruoti laikomų kiaulių yra grubus pažeidimas. Be to, nustatytose AKM stebėsenos ir priežiūros (3 ir 10 km) zonose už nurodymų ir biologinio saugumo reikalavimų nepaisymą kiaulių savininkams gresia baudos iki 350 eurų. Be to, ūkiuose, neatitinkančiuose biologinio saugumo reikalavimų, iki š. m. rugsėjo 30 d. reikia paskersti kiaules, jų mėginius ištirti dėl AKM, apie paskerstus gyvulius informuoti teritorinius VMVT padalinius.

Šią savaitę Kaišiadorių VMVT inspektoriai rajono ūkyje rado neleistinai laikomų, nedeklaruotų kiaulių. Ūkininkei nurodyta paskersti kiaules, jų mėginius pristatyti į laboratoriją. Be to, uždrausta naudoti skerdieną, kol nebus gauti tyrimų rezultatai. Ūkininkei surašytas Administracinių teisės pažeidimų protokolas, skirta bauda.

Iš viso 2017 m. Lietuvoje laukinėje faunoje AKM patvirtintas 565 vietose 1 000 šernų (99 sumedžiotiems ir 901 nugaišusiam).

Atgal