Afrikinio kiaulių maro iššūkiai ir ateities vizija aptarti konferencijoje

Lapkričio 7 d. įvyko tarptautinė konferencija „Afrikinis kiaulių maras: iššūkiai ir ateities vizija“, kurią kartu su Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) organizavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Konferencijos dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

„Afrikinio kiaulių maro (AKM) problema, iššūkiai ir ateities vizija išlieka prioritetiniu klausimu tiek Lietuvos Respublikai, tiek ir kitoms Europos Sąjungos šalims. Galime pasidžiaugti, kad turime daug patirties kontroliuojant bei likviduojant šią ligą mūsų šalyje, patirtimi dalinamės su kolegomis iš kitų šalių. Neseniai įkūrėme Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Afrikinio kiaulių maro kompetencijos centrą (AKMKC), kurio tikslas yra šviesti tiek mūsų šalies, tiek ir kitų šalių medžiotojus, ūkininkus, privačius ir valstybinius veterinarijos gydytojus. Pasisemti patirties čia jau buvo atvykę Slovėnijos ir Pietų Korėjos specialistai. Tačiau AKM problema tebeegzistuoja ir vis dar turime daug neatsakytų klausimų, todėl labai svarbu keistis patirtimi, ieškoti geriausių mokslinių ir praktinių būdų šios ligos plitimui sustabdyti ir jai įveikti“, – kalbėjo konferencijai pirmininkaujantis VMVT direktorius D. Remeika.

Konferencijoje AKM situaciją Europos Sąjungoje apžvelgė Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato atstovas Bernardas van Goethemas, apie bendrą žemės ūkio politiką ir iššūkius kiaulienos rinkai kalbėjo Europos Komisijos Žemės ūkio generalinio direktorato atstovas Kai–Uwe Sprengeris, AKM plitimo tendencijas ne Europos Sąjungos šalyse aptarė Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos (OIE) Europos regiono atstovybės vadovas prof. dr. Kazimieras Lukauskas, naujausius AKM rizikos vertinimo rezultatus pristatė EFSA atstovaujantis Vokietijos ekspertas iš Friedrich Loeffler instituto dr. Klausas Depneris, kuris taip pat pristatė ir biologinio saugumo priemones, kaip geriausią išeitį siekiant apsaugoti ūkius nuo AKM.

AKM situaciją Lietuvoje ir AKMKC pristatė LSMU Veterinarijos akademijos prof. dr. Alvydas Malakauskas, kiaulininkystės sektoriaus iššūkius Lietuvoje kovojant su AKM aptarė Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas, o apie AKM ir medžioklės santykį kalbėjo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas.

Įgyta patirtimi kontroliuojant AKM pasidalino kolegos iš Lenkijos, Latvijos ir Estijos.

Su konferencijoje skaitytais pranešimais galima susipažinti čia.

Atgal